SZYBKI KONTAKT

Historia Klubu

Klub Sportowy Start-Wisła w Toruniu powstał w 1950 roku. Na początku było to Koło Sportowe przy Spółdzielni Pracy „BLOK” z sekcjami: lekkoatletyczną, piłki nożnej, siatkówki i szachową. Pięć lat później, w 1955 roku, powstała sekcja tenisa ziemnego, która stała się wiodącą sekcją Klubu. 

W 1956 roku, niemal w samym centrum miasta, na tzw. Jordankach, wybudowano sześć kortów tenisowych, które z czasem zostały powiększone do ośmiu. W 1966 roku wybudowany został, w znacznej części ze środków klubowych, pawilon sportowy, w którym znalazły swoje miejsce m.in. KS Start-Wisła, Międzyszkolny Ośrodek Sportu, Przychodnia Sportowo-Lekarska, Wojewódzka Federacja Sportu. 

W budynku mieściła się też kawiarnia, hotelik sportowy, szatnie i sanitariaty dla sportowców oraz szatnie i zaplecze dużego basenu letniego. Przez wiele lat Jordanki były miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Torunia. 

Organizowano tu wiele imprez sportowo-rekreacyjnych, plenerowych oraz wystaw. Na kortach toruńskiej Wisły zawsze pracowali doskonali szkoleniowcy. Pierwszymi z nich byli Alfons Bojanowski, Kazimierz Dembiński, Edwin Zieliński czy Andrzej Jettka. W latach siedemdziesiątych szkoleniem tenisistów zajmował się wybitny trener i znawca tenisa Henryk Dondajewski. Współpracowali z nim m.in. bracia Piotr i Andrzej Naglowie, Marek Graczyk i Marek Gliński. W kolejnych latach sztab szkoleniowy tworzyli: Piotr Lenc, Edward Lamparski, Jacek Szczepanik, Krzysztof Owsiak, Marek Jabłoński, Tomasz Suchorzyński, Michał Madajewski, Krzysztof Janiszewski. Godnym podkreślenia jest fakt, że szkoleniem kolejnych pokoleń tenisistów zajmowali się w głównej mierze wychowankowie i byli zawodnicy naszego Klubu.

Rok 2010 otworzył nową kartę w historii Klubu. Decyzją Prezydenta Miasta Torunia korty tenisowe na Jordankach zostały zlikwidowane a na ich miejscu wybudowano Centrum Kulturalno-Kongresowe. Po 54 latach Klub stracił swój obiekt a siedziba Klubu i zajęcia szkoleniowe zostały przeniesione na nowo wybudowane korty tenisowe Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ul. Przy Skarpie 4.

W połowie 2013 roku kompleks wzbogacił się o 4-kortową halę tenisową. KS Start-Wisła stał się jednym z kilku klubów funkcjonujących w tym obiekcie ale jest jedynym klubem z taką chlubną, ponad siedemdziesięcioletnią tradycją. Szkoleniem zajmują się najlepsi trenerzy: Jarosław Adamkiewicz – wychowawca wielu znakomitych zawodniczek i zawodników, medalistów Mistrzostw Polski i dzisiejszych trenerów oraz Jakub Kmita – w przeszłości sklasyfikowany na 81 miejscu na świecie wśród juniorów. Od grudnia 2021 do grona szkoleniowców dołączyła Katarzyna Szulc-Kapustka, nasza była, doskonała zawodniczka.